Většina rodičů to zná. Večerní sbírání hraček po celém domě, které v náručí nesou do dětského pokoje, kde je rovněž velký nepořádek. V dětském pokoji se totiž mísí spací část, s tou na učení, a s úložnou na oblečení, a na hraní tak nezbývá příliš mnoho prostoru. Pokud ale máte v domě jednu nevyužitou místnost, můžete ji předělat na dětský hrací pokoj, kde bude veškerý úložný prostor určen jen hračkám, a volný prostor k dovádění. Dětem se tak bude lépe uklízet, a i vám to ušetří spoustu práce. Jak by měl takový hrací pokoj vypadat?

sedící dívka

Nábytek

V dětském hracím pokoji je nábytek také potřeba, avšak jiný, než v ostatních místnostech. Místo klasického psacího stolu se hodí spíš malý stolek se židličkami, kde se kromě kreslení dá také pořádat čajové dýchanky, či důležité rodinné večeře. Namísto postele se pak hodí třeba závěsná síť, či posezení, které je ovšem pohodlné. Ideální je pak například sedací vak, nebo více těchto vaků. Namísto šatní skříně je pak třeba zvolit bytelnou polici, kam děti vystaví oblíbené hračky, případně pár boxů na hračky v regálu. Od věci není ani dětské teepee, nebo matrace, ze kterých si hravě postaví jakýkoliv bunkr.

Místo na hraní

Do pokoje by se měla pohodlně vlézt například autodráha, kterou děti nebudou muset po použití uklízet, či domeček pro panenky. Uprostřed místnosti by pak měl být volný prostor, kde si děti mohou hrát, stavět a vytvářet.

kreslící dívka

Osvětlení

V hracím pokoji je podstatné dobré osvětlení, aby děti nemžouraly, a nekazily si oči. Kromě stropního svítidla pak třeba lampičky, či stojací lampy, a také závěsná světýlka, která po zhasnutí hlavního osvětlení vypadají kouzelně.

Prostor pro fantazii

Děti rády vymýšlejí příběhy, a hrají si ve snových světech, a tak by měl pokoj poskytovat dostatek prostoru pro fantazii. Namísto běžných béžových stěn zdobených zarámovanými obrázky, se hodí dětské tapety, či samolepky s motivy jako je les, či hrad.