Máte v plánu vybudovat ve vašem domě točité schodiště a rozhodujete se o tom, zda je toto řešení pro vás vůbec vhodné?

Nepotřebuje mnoho místa – když se staví schodiště klasického vzhledu, tedy například přímé, zapřené o podestu, anebo lomené či samonosné, musíte počítat s tím, že vám z prostoru ukrojí několik čtverečních (krychlových) metrů, a místnosti se tím zmenší či zúží. V malých bytech či domech je to někdy docela problém, protože se schodiště stane dominantním prvkem v domácnosti, a nebude to příliš esteticky přitažlivé. S točitými schody se naopak prostor více otevře, a navíc lze schodiště vetknout takřka kamkoli – k samému okraji místnosti nebo dokonce až do jejího středu.

točité schody

Může to být ozdoba domu – točitá schodiště mají své kouzlo, a to i taková, co vám umožní vystoupat na vrchol ocelové konstrukce vícepatrové rozhledny. Specializované firmy dovedou zhotovit točité schody ze dřeva i z kovu tak, že jsou reprezentativní, a rozhodně vám nebudou kazit z vnitřního prostoru pěkný dojem.

Z patra do patra – značnou výhodou točitých schodů je jejich obrovská flexibilita, co se týče propojení více pater současně. Na jednom místě tak získáte přístup ze suterénu do přízemí, do prvního patra a do podkroví, a nejste-li leniví, nepotřebujete tu ani výtah.

schodiště v domě

Tělesný pohyb – chůze po schodech – někteří lidé již dobře ví, jak prospěšné je chodit pravidelně po schodech. Jestliže si dopřejete každý den alespoň pět minut ostřejší chůze nahoru a dolů, případně i se zátěží, projeví se to na vaší kondici i svalové hmotě dolních končetin již velmi brzy. Zároveň si tím i zlepšíte náladu, je to jeden z nejúčinnějších antistresů, které můžete mít k dispozici, aniž byste utráceli za posilovny, bazény a masérské salóny. Možná budete překvapeni, jak efektivní pohyb to je, i když jej provozujete velmi krátkou dobu.