.

Vinná réva je v našich končinách pěstována zejména pro své lahodné hrozny a následnou výrobu vína. Každý dobře známe vinice na Jižní Moravě a hned nás to láká dát si sklenku nějaké dobré odrůdy.
Víno a vinnou révu lze však pěstovat i na vlastní zahradě a to jak kvůli chuti a dalšímu zpracování hroznů, ale také jako praktické a příjemné zastřešení našeho posezení.

Vinná réva patří k nejstarším dřevinám na světě, konkrétně k ovocným dřevinám. Jedná se o popínavou rostlinu, která se dožívá vysokého věku, stejně jako některé stromy. Aby se jí však dařilo, vyžaduje dobré umístění a odpovídající péči.

dozrávající hrozny
Kde a jak révu vysadit

Vinná réva se vysazuje na jaře, nebo na podzim, a to do předem připravených jamek v hlíně s kompostem. Až réva povyroste, je potřeba ji navázat k opoře. Vyžaduje zejména slunné a teplé stanoviště, tedy žádnou větrnou hůrku ani severní stranu. Dobře se jí daří na jižních svazích a podél domů, kde je chráněna před mrazy. Není náročná na zálivku a zvládá dobře suchou půdu. Potřebuje však také dostatek živin, které lze zajistit pravidelným hnojením.
Když réva dozrává, potřebuje teplé a suché počasí, to ovšem my nejsme schopni zcela zajistit. Proto se někdy víno pěstuje ve sklenících. Jakmile jsou hrozny zralé, můžeme je obrat a sníst, nebo dále zpracovat, nejčastěji na víno, případně na šťávy, mošty, nebo marmelády. Usušením pak můžeme vyrobit také rozinky.

.

podzimní listí
Réva jako zástěna proti slunci

Díky skvělé popínavosti této dřeviny, dlouholetosti a jejímu rychlému růstu, se výborně hodí také jako porost našich pergol a zahradních posezení. Réva nám tak poskytne přirozený stín v horkém létě. Na podzim se pak její listy krásně zbarví a opět naši zahradu ozvláštní něčím novým. Některé odrůdy dorůstají až do výšky sedmi metrů a hodí se pak i jako zástěny nebo živé ploty, někdo zase nechá révu šplhat po zdi svého domu a vytvoří si tak přírodní, měnící se fasádu. 

Víno nejen k pití a snědku, ale také jako účelná ochrana proti slunci
4 (80%)6
.