Jen si představte, jak to dříve muselo být těžké. Žít někde na vsi, kde se každý musel umět postarat sám o sebe, protože nikdo neměl peněz, jídla ani času nazbyt k tomu, aby mohl pomáhat také sousedům. Vždyť každý byl rád, když dokázal uživit svou vlastní rodinu a své vlastní početné děti, a ani to někdy nebylo možné. Člověk byl v té době naprosto odkázaný na milost a nemilost přírody a na vůli místních pánů. Ovšem když udeřila neúroda, mor anebo jiné zhoubné nemoci anebo se výrazně projevilo počasí nějakou kalamitou, tak ani mocní nic nezmohli.

lbulb

Zkrátka, každý člověk byl vydán svému osudu napospas a musel se s vyšší mocí poprat, jak jen to bylo možné. A mnohdy k takovému neštěstí stačila třeba velká několikadenní vánice. Jen několik dní běsnění jednoho živlu stačilo k tomu, abyste byli naprosto odříznuti od světa. Sníh vám zasypal celý dům, ale také veškeré přístupové cesty, takže jste byli v domě jako ve vězení. Skrze hluboké závěje se nebylo možné nikam dostat a nikdo se nemohl dostat k vám. Jídla bylo omezeně, a když se dojedly poslední zásoby a došlo dříví na topení a olej či svíčky na svícení, tak začalo být krušno. Mít hlad a být po tmě a v zimě, to nebylo nic snadného a mnoho lidí na to umíralo.


cadle

Něco takového už by se naštěstí dnes nemohlo stát. A to ani těm, kteří se rozhodnou žít někde na samotě daleko od vsi. Dnes už jsme všichni vybaveni naprosto jinou technikou. A ti, kteří vědí, že jim hrozí případný výpadek elektrického proudu, a to, že by mohli zůstat odříznuti od světa, si pro jistotu pořídí generátor na výrobu elektřiny jako záložní zdroj a jsou za vodou. Mít totiž k dispozici vlastní zdroj elektřiny, to znamená mnoho. Znamená to, že můžete svítit, můžete i topit, můžete používat různé spotřebiče anebo třeba počítač. Něco takového se s dřívějším nedostatkem rozhodně nedá srovnávat.