Uvažujete nad tepelným čerpadlem? Je to jeden z nejlevnějších zdrojů tepla pro vytápění objektů. Co o něm víme?

Promyslete si návratnost své investice a schopnost splácet v případě úvěru

Snad tou největší nevýhodou tepelných čerpadel obecně je pořizovací cena. Kdo se rozhodne do tohoto řešení vytápění, bude mít nepochybně zajištěn tepelný komfort po celou dobu zimní sezóny, a v případě potřeby i na jaře a na podzim pro přitápění, ale vstupní investici do toho musíte započítat. Musíte zkrátka vědět, nejen kolik vás to bude stát, ale také, jak budete tuto investici hradit, a to buď jednorázově, anebo ve splátkách, pokud si zařídíte úvěr. V případě úvěru musíte započítat samozřejmě i úroky, které bude nutné zaplatit.

tepelné čerpadlo v domě

Do investic započítejte i úspory

Na prvním místě je samozřejmě schopnost financovat úvěr, případně mít celkovou částku v hotovosti připravenou k platbě, ale vás bude rovněž zajímat, jaké jsou úspory. Ty se dozvíte z předběžného výpočtu před montáží tepelného čerpadla v Brně sunus.cz, a později by se vám také měly potvrdit v reálné praxi. Jde o to, že zhruba přes 70 procent celkově dodaného tepla do domu přichází z tepelné energie okolního (venkovního) prostředí a zbytek vytápění zajišťuje odběr z elektrické rozvodné sítě. Ve srovnání s přímotopnými tělesy nebo s elektrickými kotli jsou náklady na vytápění nesrovnatelně nižší.

tepelné čerpadlo

Vytápění bez práce

Jednou z podstatných výhod těchto systémů jsou minimální nároky na obsluhu. Zatímco u velmi úsporného vytápění dřevem v krbových kamnech s výměníkem musíte zatápět, přikládat a mít také palivo již doma v dřevníku složené a připravené, u tepelného čerpadla nic takového není třeba. Tam se pouze nastaví na termostatu potřebná teplota podobně, jako je tomu u elektrokotlů či plynových kotlů. O nic víc se nestaráte. Můžete klidně odjet na dovolenou v zimě na hory a ponechat v domě přijatelnou teplotu např. pro pokojové rostliny, můžete kdykoli zvýšit teplotu v místnosti či snížit, podle aktuální potřeby. A ráno se nemusíte budit ve studené ložnici.