Máte rádi klasický nábytek, takový který na vás dýchá atmosféru dob minulých a přesto doma nechcete mít jen retro vybavení? Zkuste styly zkombinovat.

Nábytek z dob minulých – Pořiďte si starožitnost, i když máte doma moderní vybavení! Jak to zkombinovat?

Máte pocit, že dva zcela různé styly se k sobě prostě nehodí? To je omyl, i dva zdánlivě úplně odlišně styly si mohou vzájemně sednout. I když chcete bydlet moderně, účelně a prakticky, můžete si domů přinést jeden výrazný starožitný kousek nábytku, do kterého jste se prostě zamilovali. Ony starožitnosti mají v sobě kouzlo, dýchají na nás tu atmosféru starých dob minulých, možná vám to může připomínat dětství u babičky na venkově, díky některých kouskům se můžete přenést rovnou na zámek mezi šlechtu. Stačí se jen držet několik zásad, starožitnosti totiž v moderní domácnosti mohou vypadat přímo skvěle.

pexels-photo-1084584

Vyberte si místo

Pokud si chcete domů pořídit nějaký kousek starožitného nábytku, popřemýšlejte o tom, co by to mělo být, a podle toho mu vyberte vhodné místo. Někdy je možné vyhradit staršímu nábytku jednu celou místnost, ale to si prostorově může dovolit jen málokdo, je lepší se zaměřit na jeden výrazný kousek starožitného nábytku, ten totiž vždy zcela jasně vynikne a to hlavně mezi moderním nábytkem. Jenže aby to nepůsobilo příliš kýčovitě, je nutné trošku si pohrát s detaily.

Nejlepší je sladit všechno barevně, máte doma třeba starší židle nebo křeslo, které už něco pamatuje? Můžeme mu dát nový potah a to v barvě ostatních doplňků v místnosti. V zásadě platí to, že moderní nábytek by měl být v neutrálních barvách, pokud máte nábytek v jedné barvě, ať už je to barva bílá, šedá, černá, hnědá nebo béžová, můžete dát do místnosti kus staršího nábytku a nemusíte nic upravovat. Klidně to může být i malovaný nábytek, ze kterého nejde spustit oči. U barevně neutrálního moderního nábytku i výrazný kousek starožitného nábytku bude zářit a celá místnost dostane jiný rozměr.

pexels-photo-3720778

Jako u babičky

Mezi nejoblíbenější starožitné kousky zcela jistě patří truhly, do kterých se dříve ukládalo oblečení, skříně nebo kredence Svetpokladu. Díky nim se můžete doma cítit zase jako na prázdninách u babičky, starožitný nábytek ale nezapomeňte opečovávat a při úklidu ho nevystavujte běžným čisticím prostředkům ani vodě. Prach utírejte vždy na sucho, a pokud je potřeba očistit povrch starožitného nábytku, vezměte si na pomoc včelí vosk, ten je skvělý i na údržbu masivního dřevěného nábytku, který starožitnosti může skvěle doplňovat.

Užijte si starožitný nábytek a vytvořte si díky němu doma zcela jinou atmosféru.