Stejně jako když si oblékneme černé oblečení, kterým chceme vyjádřit smutek, působí na naši mysl i tmavá výmalba pokoje. Pokud si chceme udržet domácí příjemnou atmosféru volíme tóny neutrální, příjemné, světlé a teple působící. Barvy výrazné mají funkci nás energizovat a udržovat ve veselé náladě. A je velmi důležité, kterou konkrétní barvu zvolíme. Barvu zvolíme na základě toho, co chceme v dané místnosti provádět za činnost.
malíř pokojů
Teplé barvy
Žlutá, oranžová, červená a jejich odstíny
Teplé barvy mají tendenci vystupovat do popředí, tudíž opticky zmenšují prostor. Tyto barvy podporují komunikaci a citově člověka otevřou. Pro odlehčení pokoje použijeme světlejší odstín teplých barev. Dále užijeme teplých barev k zútulnění prostoru a k přiblížení prvků.
Protože teplé barvy opticky zmenšují prostor, není dobré vymalovat celý pokoj stejnou barvou, ale je vhodná kombinace více barev.
Teplé barvy jsou výbornou volbou pro obývací pokoje a ložnice.
stěna v obýváku
Studené barvy
Zelená, modrá, fialová a jejich odstíny
Tyto barvy navozují pocity klidu a podporují duševní činnost, ale člověka pocitově uzavírají. Studené odstíny použijeme k optickému zvětšení prostoru a dodání dramatičnosti. Světlé odstíny studených barev nás pobízí k aktivitě a uvolňují atmosféru. Tmavé odstíny studených barev dělají prostor těžkým a interiér prostorově prohloubí. Takový prostor je velice tmavý,chladný a smutný.
Studené barvy jsou vhodné pro výmalbu chodeb a místností ve kterých provádíme aktivní činnost, ale opět platí, že kombinací více barev bude prostor zajímavější a barva nebude mít tak důrazný vliv na psychiku.
studentský pokoj
Při výmalbě teplými i studenými odstíny barev můžeme kombinovat nejrůznější prvky, které lze na stěnu namalovat pomocí vzorovaného válečku nebo pomocí šablony a odvážní jedinci mohou malovat vzory bez jakýchkoli pomůcek přímo na stěnu. Pokud jste však ze skupiny jedinců, kteří si netroufnou ani na základní výmalbu pokoje, pak nebuďte smutní a s klidným svědomím přenechte tuhle práci profesionálům