Schodiště je nedílnou součástí patrových domů ale i větších mezonetových bytů. Takové schodiště se stává výrazným prvkem v interiéru. Jak vybrat materiál?

Schodiště musí splňovat určité požadavky – Který materiál na jeho zhotovení zvolit?

V případě, že do svého domu vybíráte nové schodiště, na výběr máte z mnoha různých druhů materiálů. Který ale zvolit? Rozhodovat by neměl jen vzhled ale také vlastnosti daného materiálu, mezi ty nejpoužívanější rozhodně patří dřevo, kovové materiály nebo sklo. Není problém jednotlivé materiály mezi sebou i kombinovat, vždy by ale schodiště mělo splňovat především bezpečnostní standarty.

pexels-photo-6957093

Co všechno vzít v potaz

U výběru schodiště by se měly zohledňovat podstatné věci, určitě by se mělo dbát na bezpečnost, na funkčnost, estetickou stránku, odolnost materiálu, samozřejmě také je důležitý tvar a umístnění schodiště a ochranné protiskluzové prvky. Schodiště pak bude nejen výrazným prvkem vaší domácnosti, ale bude také bezpečné a ochrání vás před případným pádem. Důležitý je pak především právě výběr materiálu, ze kterého jsou schody následně zhotoveny. Právě materiál a jeho úprava jsou rozhodující. A který materiál se jeví jako ten nejlepší?

Výběr vhodného materiálu

U dřeva budete mít jistotu kvality, přírodní dřevěný materiál je nezávadný a bezpečný, je však potřeba počítat i s následnou úpravou dřeva, aby co nejdéle vydrželo. Dřevo je tak nutné nalakovat či opatřit ochrannou vrstvou, vždy by ale měla být ale ochranná vrstva zvolená tak, aby byly schody stále bezpečné a neklouzaly. Vhodným materiálem je také kov, ocelové schody jsou pevné a bezpečné, navíc se kovové části dají snadno dohromady montovat a tak se usnadňuje i instalace celého schodiště, pohrát si můžete i s tvarem schodiště. U dřeva je pak obrovskou výhodou to, že se materiál dá snadno opracovávat, taktéž si tedy lze pohrát s konečnou podobou schodiště.

pexels-photo-6957106

Zapomenout nesmíme ani na sklo, to je velmi moderní, velmi dobře vypadá pak v kombinaci s kovem. Různé kombinace, tedy kombinace materiálů jsou také žádané a oblíbené, i dřevo se velmi dobře kombinuje a to hlavně s kovovými materiály. Ke schodišti pak totiž neodmyslitelně patří i zábradlí. To právě může být zhotovené ze zcela jiného materiálu, než je celé schodiště, vznikají pak zajímavé kontrasty.

Schodiště můžete vybírat podle hotových návrhů, ale klidně si jej můžete navrhnout a nechat zrealizovat podle sebe a svého vkusu.