Ransomware je jiným slovem vyděračský software, který zabraňuje přístup k počítači, který je nakažen. Poznáte jej tak že vyžaduje zaplacení výkupného a na oplátku vám povolí přístup na váš počítač či notebook. Existuje několik forem. Některé se šíří na pevném disku, jiné zamykají systém a mnohé další.
Vznikl v Rusku, ale postupně se rozšiřuje i do okolních zemí. Každým rokem statistiky ukazují velký nárůst nakažených počítačů těmito viry.
koule s čísly
Do vašeho systému se dostane přes stažený soubor nebo nějakou chybku v zabezpečení.
Není vyloučeno, že se může šířit i počítačovou síť. Mohou váš systém tak uzamknout, že jediné, co máte povoleno, je zaplatit poplatek.
Mezi ty nejnebezpečnější útoky má na svědomí WannaCry, Petya, Locky a mnoho dalších.

Pokud byste měli pocit, že je váš počítač napaden právě ransomwarem, ujistěte se, že váš antivirus obsahuje nástroj na jeho odstranění.
Bránit se můžete pravidelnou aktualizací všech programů, operačního systému či prohlížeče a pravidelně kontrolovat, zda máte aktualizovanou verzi vašeho antiviru. Zamezíte tak možnému útoku právě na váš počítač.

Všude na internetu se dočtete, že nejlepším antivirem proti ransomwaru je Avast.
Co se týče dešifrování, ransomware dá do počítače soubor s návodem jak zaplatit. Po třech dnech se cena navyšuje na dvojnásobek, po týdnu už dešifrování nikdy možné nebude. Cena za dešifrování je okolo 7500,-.
V letošním roce se nová verze ransomware objevila v únoru a šíří se napříč Evropou a Asii. U nás zatím žádný útok velkého rozsahu nebyl, ale stát se to samozřejmě časem může.
digitální nuly
Šíří se opravdu rychle a má obrovský zásah.
Pokud se tedy dostanete do situace, kdy budete přemýšlet, zda výkupné zaplatit nebo ne, pak se zamyslete nad tím, zda jsou vaše data opravdu nenahraditelná. Může se také totiž stát, že i když požadovanou částku zaplatíte, nemusíte kód na dešifrování získat.