Jako dítě mě na Vánocích zajímaly jen dárky a ozdobený stromeček.
Tehdy se každý smál těm, co si sehnali svítící ozdoby do oken, nebo si vyrobili z papíru sněhové vločky a přilepili je na okna, protože výzdoba bytů patřila pouze do filmů. Tolerovány byly pouze jehličnany na zahrádkách, které majitelé ověsili světýlky a po setmění je rozsvítili.
Po čase se na trhu se objevilo nepřeberné množství lákavých ozdob, figurek, světýlek, umělých stromečků, že většina z nás se začala poohlížet po tom, jak si zkrášlit a zútulnit svůj domov celý a nejen jedinou místnost.

dárky s mašličkami.jpg
Ke štědrovečerní večeři usedáme k ozdobenému stolu. Základem je ubrus. Bílý, nebo s natištěným motivem je sice pěkný, ale tuctový. Šikovná hospodyňka může nějaký vyšít. A na to je potřeba začít včas. Koupit se dají předtištěné, nebo si můžeme samy vhodnou látku pomalovat a začít pracovat.
Ozdoby sice ještě na pultech nenajdeme, ale určitě se můžeme poohlédnout na internetu. Výrobci ale na podzim už mají tolik zakázek, že se na vás nemusí dostat. Proto je dobré zjistit, zda by ještě touto dobou bylo možné si je objednat. Nedělám si legraci. Chtěla jsem je v červenci objednat a přišla mi zamítavá odpověď. Prý mají zakázky do celého světa a já se mám ozvat až další rok mezi lednem až březnem.
Můžeme si vybrat jak tradiční koule, zvonečky, srdíčka, ale také autíčka, zvířátka, hudební nástroje, apod.
sněhulák na ozdobičce.jpg
Zvolte si ozdoby svému srdci nejbližší a neohlížejte se na to, co diktuje móda. Tedy, pokud vám to tak nevyhovuje. Znám lidi, co se jich každý rok zbavují a čekají, jaké pofrčí příště.
Pokud chcete dřevěné a slaměné a prokládat je perníčky, i těch je na trhu dostatek.
Ale jaký vybrat stromeček? Klasický živý, nebo umělý? Pokud jste se rozhodli pro umělý, dobře vybírejte, ať nakonec nikde nečouhají dráty, které budete muset maskovat, a zkazí vám náladu.
Myslím, že i tady se vyplatí více investovat, aby vydržel pár let bez opadávání jehličí. I výšku si můžete vybrat.
Můžete si pořídit zelený, na kterém jsou připevněné šišky, nebo pokud chcete vyvolat dojem zasněženého stromu, kupte si bílý. Ale myslím, že ten je rychle okoukaný. Dokonce si můžete pořídit fialový, ale to je dost divoká barva pro vánoční chvíle. Svícen ve tvaru lucerny, či sněhuláka rozhodně potěší. Jen se dobře rozhodněte, jestli si ho pořídíte na svíčku, nebo žárovku. Já sama miluju pravý plápolající plamínek, tak mám jasno.
Výzdoba malými světýlky, které koupíte v obchodech po celý rok, uděláte v dětském pokoji slavnostní atmosféru a na psací stůl postavte třeba keramického sněhuláka.
Já vím, všechno se dá začít kupovat v říjnu v obchodech, ale takové výdaje naráz „bolí“, proto je lepší pořizovat si vše postupně. A nenechte se zlákat načančanou a dobře nasvícenou nabídkou. Pak zjistíte, že to, co jste tam považovali za roztomilé, doma působí kýčovitě. Věřím, že se zamyslíte a začnete už teď si pořizovat výzdobu takovou, která v pravou chvíli přinese správnou náladu do vašich domovů.