Snem mnoha především mladých lidí je mít vlastní dům či byt. A není divu. Bydlení ve vlastním má velkou spoustu výhod, a to jak finančních, tak jiných. Například nemusíme každý měsíc platit za to, že můžeme danou nemovitost užívat. Také se nemusíme bát, že nám majitel neprodlouží smlouvu, neboť například naše lepšího nájemce, či plánuje pro onen dům jiné využití.

Ovšem je také fakt, že ceny nemovitostí nejsou zrovna nejmenší. Je to jen pochopitelné, když vezmeme v úvahu, kolik stojí je postavit. Také je třeba připomenout fakt, že se jedná o omezenou, avšak žádanou komoditu, což ceny také zvedá.

hypoteka5

Avšak to také znamená, že zdaleka ne každý si může jen tak dovolit nějakou nemovitost koupit. To by vyžadovalo mnoho let šetření, a pokud s tím nezačali naši rodiče, pak není moc šancí, že by si mladí lidé mohli koupit svůj vysněný dům či byt.

Naštěstí zde existuje řešení v podobě hypotéky, tedy účelové půjčky určené ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Avšak existuje mnoho druhů. Jak správě vybrat tu nejlepší?

V první řadě je třeba si uvědomit, čím se jednotlivé druhy liší. Jsou to především podmínky, které musí žadatel splnit, aby mu byla hypotéka schválena. A to je nejdůležitější kritérium. Omezte svůj výběr na ty, jejichž podmínky jste schopni splnit.

hypoteka2

Dalším hlediskem by mělo být hodnocení dané firmy od bývalých či stávajících zákazníků. To naštěstí v době internetu není problém zjistit. To zabrání tomu, abyste skočili na lep podvodníkům. I to by vám mělo výběr poněkud zúžit.

Pokud ani nyní nejste rozhodnuti, podívejte se, kolik zaplatíte navíc. Nedívejte se však pouze na úroky, ale i na poplatky, RSPN a další. Částku si sepište, ať pak vidíte, jak na tom budete. Následně si pak již jen vyberte tu nejlevnější.

Je to poněkud náročný proces eliminace, ale věřte, že nebudete litovat. Pomůže vám totiž předejít mnohým zklamáním.