Cloudový účet by také měl být zabezpečen potvrzováním identity jeho zřizovatele na dvou nezávislých místech. Něco podobného funguje např. u některých provozovatelů e-mailových služeb, nebo u účtu Microsoft a Google. Dnes je běžným standardem, že se mail zabezpečí telefonním číslem a třeba dalším e-mailem. Záleží také na tom, jaká data lidé do úložiště umístí, pokud to jsou jen neosobní záležitosti, např. soupiska oblíbených filmů ke stažení pro osobní potřebu, tak o nic nejde a útočník se v takovém případě jen zklame a odchází. Prolomení hesla do cloudového účtu pro větší firmy a organizace však může znamenat doslova kolaps.
oblak v rámečku
Musíte si také uvědomit, že úložiště není jen nějaký virtuální prostor, je to soustava diskových polí deklarovaných zpravidla na linuxových nebo unixových serverech. O ty se musí někdo starat, provádět také údržbu hardware, úložiště musí být zapojena do vzájemně zastupitelných zdrojů (redundantních) a patřičně chráněna před přírodními živly (voda, požár apod.) Nezřídka se stává, že některé servery zabezpečeny nejsou, že administrátoři neprovádí archivace databází na externí média a data pak nenávratně zmizí. Proto se vyplatí všechna důležitá data duplikovat ukládáním např. na externí disky. Dnes je pořídíte za velmi slušnou cenu.
Zkušenější uživatelé ukládají na cloudy data zašifrovaně, tím se pochopitelně stoprocentně pojistí proti zneužití neoprávněnou osobou, ovšem ztráta šifrovacího klíče nebo jeho nešikovné umístění někam, kde k němu bude mít někdo cizí přístup, je pak pohromou.
bílý oblak

Pozor na viry

U sdílení dat mezi více lidmi v cloudovém prostoru může hrozit šíření různých typů virů, dbejte na to, aby všechny pracovní stanice byly patřičně ochráněny před výskytem zejména malware. Některé viry zvládnou vykrádat hesla pro přístupy k různým aplikacím a cloud je pro jejich šíření optimální zdroj.

Důvěryhodnost cloudového zdroje

Ne každý poskytovatel těchto služeb je seriózní a odlišná je i kvalita služeb administrátorského zázemí. Pravda, to se jen stěží odhaduje, výhodu ovšem mají renomovaná úložiště s dobrými referencemi na trhu, třeba v internetových diskusích. Dobře zabezpečená jsou velká firemní úložiště, např. od Microsoftu, nebo od firmy Dell. Od věci také není využití služeb poskytovatelů antivirových programů, např. AVG nebo ESET, kteří řeší zabezpečení účtů před phishingem a jinými formami odcizení přístupových údajů.

1/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Web