Vinná réva je v našich končinách pěstována zejména pro své lahodné hrozny a následnou výrobu vína. Každý dobře známe vinice na Jižní Moravě a hned nás to láká dát si sklenku nějaké dobré odrůdy.
Víno a vinnou révu lze však pěstovat i na vlastní zahradě a to jak kvůli chuti a dalšímu zpracování hroznů, ale také jako praktické a příjemné zastřešení našeho posezení.

Vinná réva patří k nejstarším dřevinám na světě, konkrétně k ovocným dřevinám. Jedná se o popínavou rostlinu, která se dožívá vysokého věku, stejně jako některé stromy. Aby se jí však dařilo, vyžaduje dobré umístění a odpovídající péči.

dozrávající hrozny
Kde a jak révu vysadit

Vinná réva se vysazuje na jaře, nebo na podzim, a to do předem připravených jamek v hlíně s kompostem. Až réva povyroste, je potřeba ji navázat k opoře. Vyžaduje zejména slunné a teplé stanoviště, tedy žádnou větrnou hůrku ani severní stranu. Dobře se jí daří na jižních svazích a podél domů, kde je chráněna před mrazy. Není náročná na zálivku a zvládá dobře suchou půdu. Potřebuje však také dostatek živin, které lze zajistit pravidelným hnojením.
Když réva dozrává, potřebuje teplé a suché počasí, to ovšem my nejsme schopni zcela zajistit. Proto se někdy víno pěstuje ve sklenících. Jakmile jsou hrozny zralé, můžeme je obrat a sníst, nebo dále zpracovat, nejčastěji na víno, případně na šťávy, mošty, nebo marmelády. Usušením pak můžeme vyrobit také rozinky.

podzimní listí
Réva jako zástěna proti slunci

Díky skvělé popínavosti této dřeviny, dlouholetosti a jejímu rychlému růstu, se výborně hodí také jako porost našich pergol a zahradních posezení. Réva nám tak poskytne přirozený stín v horkém létě. Na podzim se pak její listy krásně zbarví a opět naši zahradu ozvláštní něčím novým. Některé odrůdy dorůstají až do výšky sedmi metrů a hodí se pak i jako zástěny nebo živé ploty, někdo zase nechá révu šplhat po zdi svého domu a vytvoří si tak přírodní, měnící se fasádu.