Přijde vhod

Strojírenství využívá spousty různých metod, přičemž je pro nás důležité zvolit takovou, která dosáhne požadovaného výsledku za dobrou cenu. V úvahu musíme vzít dost věcí, protože závisí na využití, materiálu, počtu vyráběných kusů a tak dále. Proto někdy není tak snadné zvolit vhodnou možnost. My se nyní budeme zajímat o metodu obrážení, která je rozhodně dost důležitá. Můžeme díky ní totiž vyrábět různé otvory, které nemají kruhový tvar, takže v těchto případech je nám vrták k ničemu.

náboj kola

Typickým příkladem je drážka v náboji pro pero, protože ta má hranatý tvar. Rozdílem oproti potlačovaní je to, že se zde působí na nástroj tlakem. Nástrojem je nejčastěji protahovací trn, který má odstupňované břity, protože jedním táhne se odebere hned několik třísek, čímž je celý proces rychlejší. Mnohdy bývá daný otvor předvrtaný a následně se využije protahovačky. Takový postup je většinou výhodný.

Odlišné nástroje

Rozhodně se tu nebavíme jenom o drážkách pro pera, protože je tu i řada dalších možností. Protahováky totiž můžou být různě tvary, kdy výsledkem může být klidně šestihran a podobně. Protahovacích trnů je na výběr opravdu dost, takže si stačí jenom vybrat dle vašich potřeb. Řada firem by se bez nich ani neobešla, což jenom potvrzuje jejich důležitost. Při nákupu si většinou musíme připravit několik desítek tisíc, kdy cena není nijak přemrštěná, protože nástroj je opravdu přesný, má mnoho břitů a dosahuje velmi dobré životnosti.

strojní frézq

Klidně můžou pracovat v sériové výrobě, kdy vyrábí kus za kusem. Samozřejmě je zapotřebí správné nastavení řezné rychlosti a přísuvu, aby celá operace probíhala správně. Společnost má produkty označeny podle norem, přičemž pod danou normou se také skrývá tvar, kterého protahováním dosáhneme. Právě díky normám máme jistotu, že objednáme nástroj, který přesně potřebujeme.