Zdravotní problém, se kterým se nechlubíme – hemoroidy. Možná byste byli překvapeni, kolik lidí má stejný zdravotní problém jako vy. Jedná se o hemoroidy, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Má je mnoho lidí, ale někoho dovedou opravdu velmi nepříjemně potrápit. Podle toho, kde se hemoroidy vyskytují je rozdělujeme na vnitřní a vnější. Ani jedna varianta není méně nepříjemná. Obě jsou bolestivé a při zanedbání mohou končit závažnými zdravotními problémy.
toaletní papír
Vnitřní hemoroidy mají několik stádií. V prvé fázi žádné velké potíže pociťovat nemusíte. Může se jednat pouze o lehce nepříjemné pocity v oblasti konečníku. V další fázi, většinou při vyprazdňování, vyhřeznou a mohou krvácet. Nakonec vám mohou způsobit potíže takového charakteru, že vám kvůli bolestivosti znemožní i sezení. Tímto problémem trpí ženy i muži bez výjimky.
Existuje několik rizikových faktorů, které tento zdravotní problém mohou zapříčinit. Zda budeme hemoroidy postiženi nebo ne, předurčují i genetické dispozice. Pokud někdo ve vaší rodině hemoroidy trpí, pravděpodobně se jim nevyhnete ani vy. Špatné stravování, tučná a kořeněná jídla společně s obezitou také nejsou dobrou volbou. Nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání jsou rizikovým faktorem.
ruka na zadku
Stejně jako nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu. Hemoroidy jsou typické také pro ženy v těhotenství, kdy je na žíly vyvíjen tlak a cévní stěna není tak pevná.

Abychom se hemoroidům vyhnuli, měli bychom dodržovat několik preventivních opatření. Důležitý je především zdravý jídelníček a dostatečný pitný režim. Jídelníček by měl obsahovat především vlákninu, ovoce, zeleninu a co nejméně bílého pečiva. K pití jsou vhodné bylinkové čaje. Ulevit vám mohou sedací koupele z dubové kůry nebo masti a gely, které jsou volně prodejné. Velmi důležité je dodržovaní čistoty. Pokud vám tato léčba nezabírá, je nutné navštívit proktologa.